//
you're reading...
Something About Everything

“Unchained” Communication

Biraz geç de olsa Django Unchained‘i izledim. Quantin Tarantino‘nun 2012 yapımı son filmi. Filmde iç savaş öncesi 1800’lü yıllarda güney Amerika’da yaşayan zenci bir köle (Django), Alman bir “kelle avcısı” (Dr.Shultz) tarafından kurtarılıyor ve birlikte maceradan maceraya koşuyorlar. Ta ki Django’nun kaçırılan karısı Bloomhilda’yı, Missisipi’de Mösyö Candy’nin Candyland’inde bulana kadar.

Dr Shultz ve Django’nun (D is silent) kelle avıyla geçen maceralarının başarısı “iletişimsizliğe” dayanıyor. Dr. Shultz’un ticari zekası sayesinde, gerçek olmayan “aranıyor” ilanlarıyla (Wanted dead or alive) Güney Amerika’yı gezerek adam öldürüyorlar ve para kazanıyorlar. Bir kasabaya gidip, kasabanın şerifini öldürüp, şerifin aslında aranan bir suçlu olduğuna halkı inandırarak hem linçten kurtuluyorlar, hem de para kazanıyorlar mesela. Devletin bir veri tabanı yok yani, televizyon yok, telefon yok kasabalı arayıp gerekli birimlerden teyid alabilsin. İletişim yok, lafın kısası.

Gerçek hayata dönelim ve günümüze gelelim.. Zaman çok değişti, o kadar ki Amerika artık “Özgürlükler Ülkesi!”. İnsanoğlu ilerledi, teknoloji gelişti. “İletişim” hayatlarımızın merkezine geldi yerleşti. Hepimiz dünyadan haberdarız artık. İstediğimiz bilgiye ulaşma özgürlüğümüz, dünyanın herhangi bir yerinden herhangi biriyle herhangi bir iletişim aracını kullanarak haberleşme imkanımız var. Dünya tarihinde ikinci kez Papa (Pope Benedict XVI) istifa ediyor ve bizim anında haberimiz oluyor mesela.

Şimdi yaşadıkları dönem, Dr. Shultz ve Django’nun şansı mı, yaşadığımız dönem bizim şanssızlığımız mı bilmiyorum, ama iletişim zincirlerinden kurtuldu gidiyor. Devir “Unchained Communication” devri. Zamanında “iletişimsizlik” sayesinde yalan yanlış işlerden para kazanılırken, şimdi “iletişim”den para kazanılıyor. Aslında iyi de oluyor 🙂

Bir Tarantino değilim, ama ben de kitlelerle iletişim kurabiliyorum örneğin. Kimbilir, belki bir gün film de çekerim 🙂

PS: Filmin Soundtrack’ini de buraya koyuyorum, ben çok beğendim.

 

 

 

Advertisements

About Şebnem Akyüz

i'm not a blogger.

Discussion

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Follow Me

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.

Advertisements
%d bloggers like this: